• Ömeravni Mh. İnebolu Sk. No:67 Kabataş/Beyoğlu/İstanbul
  • +90 212 249 44 48
  • Blog

Suriyeli Mültecilere Yönelik Psiko-Sosyal Hizmetleri

Birleşmiş Milletler kuruluşları ve partner STK’lar tarafından yayınlanan ve çeşitli ülkelere sığınan 5 milyondan fazla Suriyeli mülteciyi desteklemeyi amaçlayan Bölgesel Mülteci & Dayanıklılık Planı (3RP) kapsamında, Suriyeli mültecileri misafir eden ülkelerin ve uluslararası kuruluşların tüm çabalarına rağmen mültecilerin sağlık alanındaki ihtiyaçlarının hala tam anlamı ile karşılanamadığı belirtilmiştir.  Birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri, üreme sağlığı, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolüne yönelik sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın yanı sıra birçok mülteci savaşın ve yerinden edilmenin fiziksel ve psikolojik etkilerini ile mücadele etmektedir. Ayrıca sahada görev yapan birçok kurumum katkıları ile hazırlanan bu planda, birçok mültecinin sağlık hizmetlerine erişiminde sorunlar gözlemlendiği, bunun sebebinin ülkelerdeki sağlık hizmetleri kapasitesinin yeterli olmamasının yanı sıra mültecilerin finansal güçsüzlüğünden kaynaklandığı belirtilmiştir.

Dünya Doktorları Derneği olarak, geçici koruma altındaki Suriyelilerin ve ev sahibi toplulukların direncinin artırılmasına yönelik en önemli adımlardan birinin psiko-sosyal destek hizmetlerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple, Avrupa Birliği  Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO)’nin desteği ile gerçekleştirdiğimiz çeşitli psiko-sosyal destek hizmetleri ile ülkelerinden ayrılmış olan ve savaş sebebi ile çeşitli zorluklarla mücadele eden Suriyelilere destek olmayı sürdürüyoruz.

Ayşe, 12 yaşında 3 yıl önce Suriye’den göç etmiş bir ailenin  altıncı çocuğu. Beşinci sınıfa giden Ayşe, okulda bayılma, nefes almakta zorluk, tuhaf sesler çıkarma gibi şikayetlerle psiko-sosyal destek merkezimize başvurdu. Ayrıca Ayşe sık tekrarlayan kabusları nedeniyle ciddi uyku problemleri yaşamaktaydı.

Psikologlarımız Ayşe ile güvenli alan çalışmaları, duygusal farkındalık, ego güçlendirme, kendilik algısı gibi konularda psikoterapi seansları uyguladılar.

Yapılan psikoterapiler sonunda Ayşe’nin şikayetleri sona ermiş, kendilik algısı güçlenerek ergenlik sürecine adımının da daha sağlıklı hale gelmesi sağlanmıştır.

 

Merkezlerde psikologlar ve psiko-sosyal destek danışmanlarımız, başvuranların yaş, cinsiyet ve ihtiyaçlarına göre tedavi ve destek hizmetleri vermektedir.

Nadia, 39 yaşında 6 çocuk annesi.2 yıl önce ailesi ile Türkiye’ye sığınan Nadia kilo kaybı, mutsuzluk, çökkünlük, motivasyon eksikliği, suisid fikirler,kendini ifade edememe ve öfke kontrolü şikayetleriyle merkezimize başvurdu.

Nadia ile yapılan psikoterapi seanslarında psikologlarımız öncelikle suisid fikirlere yönelik psikolojik ilk yardım yaparak, psikiyatriste yönlendirdiler. Psikofarmakolojik tedavinin yanında psikoterapi seansları uygulanan Nadia, kendilik algısı, ego güçlendirme ve aile içi roller üzerine çalışmalar yapıldı.

Seansların sonunda Nadia’nın şikayetleri ortadan kalkmış, özgüveni artmış ve insan ilişkilerinde güçlenme gözlenmiştir.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: