• Ömeravni Mh. İnebolu Sk. No:67 Kabataş/Beyoğlu/İstanbul
  • +90 212 249 44 48
  • Blog

İNSANİ YARDIM ÇALIŞANLARINA YÖNELİK PSİKO-SOSYAL DESTEK PROJESİ

Dünya Doktorları Derneği desteği ile mültecilere yönelik çalışmalar gerçekleştiren UOSSM, Dünya Sağlık Örgütü iş birliği ile “İnsani Yardım Çalışanlarına Yönelik Psiko-Sosyal Destek Projesini” hayata geçirdi. Haftada 6 gün 24 saat hizmet verilen proje kapsamında, Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarında görev yapan ve Arapça konuşanlara yönelik, telefonla psiko-sosyal destek veriliyor. Bu proje ile sivil toplum çalışanlarının, strese sebep olan etmenlerle baş edebilmeleri için yardım sağlanması amaçlanıyor.

SAFAA’NIN HİKAYESİ

Safaa, 22 yaşında, tercüman olarak görev yapan bir sivil toplum çalışanı. Gerek gerekse bir sağlık kurumunda tercüman olarak çalışmaktan kaynaklı iş stresi gerekse ailevi sorunları sebebi ile zor zamanlar geçiriyordu.

Uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, kusma isteği, hızlı kalp atışları, nefes almada zorlanma, sık sık ağlama ve obsesif düşünceler gibi şikayetlerle uzmanlarımıza başvurdu.  Tedavinin ilk aşamalarında yeterince iş birliği yapmasa da ilerleyen dönemlerde tedavinin tüm aşamalarını tamamladı. Tedavi süresince yeme ve uyku bozukluklarında düzelme ve iletişim kurma süreçlerine iyileşme görüldü. Ayrıca tedavi süresince ailesi ilgili ile problemleri fark edip, bunları çözmek için adımlar attı.

Safaa tedavisini başarı ile tamamladı, hayatına sağlıklı bir şekilde devam ediyor.

Dünya Doktorları Derneği’nin AB desteğiyle sağladığı yardımla bir çok kişinin hayatı değişmeye devam ediyor.

%d blogcu bunu beğendi: