• Ömeravni Mh. İnebolu Sk. No:67 Kabataş/Beyoğlu/İstanbul
  • +90 212 249 44 48
  • Blog

Suriyeli Mültecileri Destekleyen Sahadaki Yardımseverler

Suriyeli Mültecileri Destekleyen Sahadaki Yardımseverler

Türkiye’de 3.4 milyondan fazla Suriyeli mülteci yaşıyor. Yasal statü, maddi problemler, dil ve kültürel konularda karşılaşılan engellerden dolayı, bazı Suriyeli mülteciler sağlık kuruluşları ve  diğer kamu hizmetlerine erişim konusunda zorluklarla karşılaşıyor. İlgili hizmetlere erişimi geliştirmek ve entegrasyonu kolaylaştırmak için Dünya Doktorları Derneği-Doctors of the World Turkey (DDD), Avrupa Birliği’nin desteğiyle mültecilerin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyor. Bu noktada, vaka yöneticileri, eğitim, hukuki danışmanlık ve idari destek gibi çeşitli alanlarda mültecilere destek olarak, kilit birer rol oynuyorlar.

Ayman, geçici koruma kimlik belgesi aldığı andan itibaren hayatı değişen 32 yaşında Suriyeli bir mülteci. 4 aydır, kayıt sürecini tek başına tamamlamaya çalışan Ayman, kimlik kartı olmadığı için, yaralı ayağı için ikinci basamak sağlık hizmeti talep edemiyordu. Bu nedenle DDD’den yardım istedi. DDD’de görev alan vaka yöneticileri, Ayman’ın mültecilerin ihtiyaç ve taleplerini dinleyerek, onun STK’lar, avukatlar, eğitim hizmetleri, idari hizmetler, sağlık hizmetleri gibi ihtiyaçlarını belirleyerek ilgili hizmetleri alabilmesi için ona yol gösterdi.

Sonunda, DDD’nin vaka yöneticisinin yardımıyla Ayman, Sefaköy Göç İdaresi birimleri ile iletişime geçerek, başvuru sürecini tamamlayabildi ve kimlik kartını aldı. Bu sürecin tamamlanmasının ardından, DDD bir devlet hastanesinde muayene olabilmesi ve ihtiyacı olan ameliyatı olabilmesi konusunda da yardımcı oldu.

Artık Ayman, Sultangazi’de daha sağlıklı, daha güçlü. Hatta küçük bir markette iş bulmayı bile başardı.

“DDD’nin vaka yönetim programı özgürlüğümü, benliğimi, ve kendime saygımı yeniden kazanmamı sağladı; kelimenin tam anlamıyla hayatıma yeniden kavuştum.” diyerek programda görevli arkadaşlara teşekkürlerini iletti.

 

Her mültecinin ihtiyaç duyduğu hizmete erişebilmesi için gerekli ve etkin yönlendirme yapılmakta. © DDD

 

Aysha ise 34 yaşında Suriyeli bir mülteci. Çocuklarının eğitimi için bir yıl boyunca birçok kapıyı çaldı, pek çok okul gezdi, ancak dil engeli ve Suriyeli öğrencileri kabul eden okullar hakkındaki bilgi eksikliği yüzünden ihtiyacı olan desteği almadı. DDD vaka yöneticisinin, çocukları için bir okul bulmasıyla bu sorunu ortadan kalktı. Artık çocuklarının eğitiminin güvence altına alınmasından endişe duymuyor ve ailesine maddi destek verebilmek için iş aramaya hazır hissediyor.

 

Ahmad, 19 yaşında Suriyeli bir mülteci ve aynı zamanda da çok yetenekli bir makine teknisyeni.

Bir yıl boyunca iş arayan Ahmad, işverenler becerilerini takdir etse de Türkçe konuşamadığı için iş bulamıyordu. Yabancı dil eğitim masrafını da karşılayamaması sebebi ile bbu konuda bir çare bulamıyordu.

 

DDD’nin vaka yönetimi programı, kendisine ücretsiz bir dil kursuna gitmesi konusunda yardımcı oldu ve ona ihtiyaç duyduğu manevi desteği sağladı. Bu yardım sayesinde özel bir şirkette iş bulabildi. Ahmad, bugünlerde daha çok gülümsediğini ve yeni hayatında başarı hayal edebildiğini söylüyor.

 

Dünya Doktorları Derneği’nin AB desteğiyle sağladığı yardımla 3 öykü, 3 farklı insan, 3 yaşam değişti.

 

Fevzi Çakmak

İletişim ve İrtibat Yöneticisi,

Dünya Doktorları Derneği

 

%d blogcu bunu beğendi: